Si te pregaditim shurup te  trendafilave
Si te pregaditim shurup te trendafilave

Si te pregaditim shurup te trendafilave

Kuzhint.com

Përbërësit:

Petale të trëndafilave ( afer dhjetë drendafila )

Përgatitja:

Shurupi i trendafilave ështe nje pije freskuese me shije dhe aromë të veqantë.

Ne fillim petalet e trandafilimave lahen dhe futen në një kavanoz me ujë ku është tretur limontosi pastaj e mbyllim kavanozen me kapakdhe e leme qete qendraj per 4 – 5 dite.

Pas 4 – 5 dite, uji i ngjyrosur kullohet nga petalet dhe ruhet në shishe ose kavanoz në frigorifer.

Shurupi është i gatshëm për pije atëherë kur me par e pregadit ujin me sheqer si (shërbetit) dhe ia shtojmë një sasi nga shurupi i trëndafilave.

Jubeft mire!!


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  pregaditim  shurup  trendafilave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tave me jufka dhe kofsha pule ne furrë nga Ema Emily
Domate me oriz
Biftek lope me spinaç role