Si te përgaditni qajin e xhenxhefilit  si dhe dobit e tij (mendimi i shume miqve )
Si te përgaditni qajin e xhenxhefilit si dhe dobit e tij (mendimi i shume miqve )

Si te përgaditni qajin e xhenxhefilit si dhe dobit e tij (mendimi i shume miqve )

Kuzhint.com

E grin ne rende mandej e vlon normal ujin se bashku me kta edhe e len me nejt pak madej e kullon i qet edhe limon pak, une qeshtu ja boj per vetiMiku im e perdor vetem e mbush goten me uj te vale i ndan disa pjese te holla i vendos ne uje edhe mjalte, limon.. nuk e di nese kjo osht menyra e duhur Nese don me perdore si caj, e qeron nje pjese me pak se nje gisht i dores.

E prene ne rriska te holla ose e grine ne rende.

E vlon ujin. ja shton gjingjerit.

Shton nje gjysme limoni dhe nje luge mjalte.

Une e beje pothuajse cdo mengjes.

Ose mundesh ne . mbremje ta pergatisesh, 2 litra uje, 1 kasatravec te ngrire ne rriska te holla, nje limon i shtrydhur, dhe nje cope gjigner i grire. gjitha i hudhe ne nje bakall.

I len te ftofen gjithe naten ne frigorifer dhe te nesermen e pine gjate gjithe dites.

Eshte perfekte per detoksina

Gjithashtu mundet edhe me pase efekt ne dobesim.

Se nese pine 2 litra gjate gjithe dites ki me qene ma i ngopur.

Edhe plus qe ndihesh shume i paster per brenda kur e pin dhe eshte freskues shume

E grin ne rende ose e pren ne copa te vogla, levoren shume holl preja edhe e vlon bashk me uje dhe e kullon Ky xhinxhefille eshte shum I mire per diet, andaj nese e ke per qellim me u dopsu perdorene se ka efekt

Për të përgatitur xhenxhefil të freskët, vendosni ne vlim 4-6 copa në 2 gota uji për 10 minuta.

Për një çaj me xhenxhefil më të mire, shtoni me shumë feta, vlojeni për 20 minuta ose më shumë.

Kullojeni dhe shtoni lëngun e � limoni dhe 1-2 luge mjaltë.

Nese merret pas vaktit te darkës ndihmon tretjen e ushqimit.

Shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë me mjaltë, i cili punon së bashku me xhenxhefilin per të zbutur fytin e lënduar, qetëson stomakun dhe forcon sistemin imunitar.

Shume ndihmon nese perzihet me mjalte

Ju kisha preferu me hanger qdo mengjes edhe mbramje nga nje fet te holl edhe mas 5 minutave i kalon shija, une e perdori nqet menyr edhe mdoket mnyra ma e mir pa ja hup vlerat ushqyese, mir esht me shoqru me 1 lug mjalt ne mengjes.

Nese jeni shtatezana nuk duhet te perdoret asesi

Mos e qero fare sepse ka efekt ma te mir vetem preje ne pjes, fute ne uje zije mir edhe lere deri ne mengjes edhe i qet limom,

Ka efekte qaq tmira qe nuk munesh me marr me mend.

Munesh edhe me hanger me ushqim, mundesh me perdor edhe me Mijalt, gjithashtu me perzi me vaj te fares se zeze ska ku shkon prej smiri

Kjo perdoret per shumicen e smundjeve kuder koke dhembjes, kunder Infeksjoneve, kunder gjdo semundje gati se. ​

Edhe mos harroni ju qe e perdorni osht djegs pak, mos u gutni tu e pi

Perdoret edhe ne cdo gjelle ku e perdor edhe hudhren, shume veti sheruese.

Une e boj per kolle e mar nje rranje xhenxhefil nje limon i boj ne blender i qes me ni kavanoz te qelqit ja qes 2 luge mijalt edhe nga nje luge esulle e han. ​Nese xhenxhefilin e vloni nuk ka aspak efekt vetem duhen ne uj te vluar te hidhet dhe 10 min. duhet te rrin mandej me limon mjajt dhe uthell te molles perdoret si çaj.

Ne Turqi mjeket pe preferojn ne ket menyr.


Fjalet kyqe : keshilla  pergaditni  qajin  xhenxhefilit  dobit  mendimi  shume  miqve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende
Torte e shpejte me nescafe
Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm