Si te jesh i/e lumtur ne jete ?
Si te jesh i/e lumtur ne jete ?

Si te jesh i/e lumtur ne jete ?

Kuzhint.com

Njerezit e lumtur e kuptojne kete, nderko qe njerezit e trishtuar luftojne duke gjykuar vetene tyre qe nuk arrijne lehte ne nje stad te lumtur te mendjes. Hapi kryesor ne drejtim te stadit te Lumturise eshte te kuptosh qe Lumturia eshte dicka qe duhet ta mesojme dhe per disa arsye ( kjo nuk do diskutohet ketu), shkolles mesues cdo gje tjeter por Lumturia.

Perdorni “ Shkollen e Jetes “ per te praktikuar Lumturine dhe mbani mend qe “ Zgjedhjen e Muskujve “ kane nevoje te jene aktiv gjate gjithe kohes.

Gjithone shiko qe ju keni opinon per cdo gje qe ju beni, mendoni ose ndiheni, dhe zgjedhja juaj e te menduarit jane gjeja me e mire per ju. Ketu jane disa keshilla specifike qe ju mund ti perzieni ne cdo dite. Hapi I Buzeqeshni shume.

Nqse buzeqeshja eshte shume e veshtire per ju, merrni nje stilolaps dhe mbani me dhembet.

Do te keni shume muskujt te buzeqeshjes te perfshire dhe truri juaj mendon se ju po qeshni dhe keshtu fillon prodhimi “ lumtur “, kimike. Hapi II Kendoni: Te kenduarit funksionon po njesoj si buzeqeshja, duke i shkaktuar trupit tuaj “ Ndjesi te mire “ kimike.

Kendoni ne makine, ne dush, kendoni kur pregatitni darken dhe kendoni kur ju ndiheni te deshperuar dhe shikoni se si emocionet negative largohen. Hapi III Qendroni me njerez pozitiv.

Te jeni te rrethuar nga njerez te gezuar do te jete me e lehte per ju per te mesuar Lumturine.

Njerzit e gezuar jane argetues ndermjet tyre dhe aftesia e tyre per te kapercyer sfidat eshte me e larte se njerezit e pakenaqur te cilet kane tendence per te vene fajin dhe te ndihen viktima.

Zgjidhni njerez qe i pershtatshen nevojave tuaja. Hapi IV Qesh – eshte e ngjashme me buzeqeshjen.

E qeshura eshte nje menyre e shkelqyer per te kapercyer sfidat emocionale dhe fizike.

Nqse nuk ndodh ne menyre natyrale ath provoni terapine e te qeshures. Hapi V Merrni nje mase.

Duke qene fizikisht aktive ju ben juve me te gezuar.

Gjeni disa aktivitete qe ju pelqen te beni dhe shikoni se si e ndryshon gjendjes tuaj: seksi (po, natyrisht) dhe cfardo lloj sporti, kercimi, joga.

Beni zakon per te qene aktiv ne cdo menyre qe ju ndiheni. Hapi VI Behuni Kreativ.

Kreativiteti eshte nje menyre e shkelqyer per te gjetur Lumturine.

Mendoni per gjerat e njerezve krijues per te jetuar apo si habi dhe shikoni sa shume lumturi u jep atyre.

Piktura,

Vizatimet, kercimi, skulptura, beni disa zanate, te shpikesh nje vegel, gatuaash dicka te re, shkruaj poezi ose tendoni te beni kopesht.

Zhvilloni kreativitetin tuaj dhe gjeni “ Vendin tuja te lumtur “ Hapi VII Perqafimi- Peqafimet eshte nje menyre per te dhene dhe per te marre lumturi.

Kontakti fizik eshte thelbesor per zhvillimin dhe perqafimet jane nje menyre e shkelqyer per te marre kontaktin fizik ne menyren me positive.

Perqafohuni shume. Hapi VIII Kur jeni ne nje konflikt, mbani mend qe te jeni te lumtur dhe te drejt jo domosdoshmerisht shkojne dore per dore.

Kur keni ndyshime, zgjidhni Lumturine mbi te drejten. Hapi IX Kur ndiheni te merzitur, lexoni me vete “ Kjo gjithashtu do kaloje “ dhe imagjinoni nje te ardhme te ndritshme. Hapi X Veproni si nje femije – Beni gjera femijesh qe te ndiheni me te rinj dhe te fresket, hidhuni nga nje trampoline, uluni ne nje kolovajze dhe tunduni.

Kini parasysh, "ne nuk ndalojme se luajturi kur rritemi.

Ne rritemi sepse nuk luajme me" Hapi XI Behuni te mire- Beni gjera te rastesishme te kendshme cdo dite.

Mund te jete aq e thjesht sa te thuash dicka te kendshme.

Ofroni ndihme, duke i liruar vendin tuaj ne nje rradhe ose duke lejuaj nje shofer per te hyre ne nje rrudhe te zene. Hapi XII Mirnjohes-Praktikoni gradualisht, thoni faleminderit juve, per cdo gje qe ju keni dhe vlersoni ne jeten tuaj.

Mirënjohja është një mënyrë për të rritur lumturi dhe mos e merrni cdo gje ne jete si te mireqene Hapi XIII Meditoni – Gjeni relaksin te rehatshem.

Meditimi relakson mendjen.

Ju mund te degjoni muzike, perdorni kristale, beni dush, perdorni qirinj.

Te gjtiha keto bejne te njejten gje mendjes tuaj.

Merrni kohe te lire cdo dite per te njohur veten.


Fjalet kyqe : keshilla  jesh  lumtur  jete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepije  nga Flamur Gashi
Lëngu i rrushit, shërues universal
Njohuri  mbi vajin e ricinusit dhe vetit e tij te mira!