Si te gatuajme ;qumeshtore (kajmaqin)
Si te gatuajme ;qumeshtore (kajmaqin)

Si te gatuajme ;qumeshtore (kajmaqin)

Kuzhint.com

Përbëresit per embelsir:

*1 litër qumështe,

*10 vezë,

*sheqer sipas shijes,

*1 qeskë sheqer vanileje.

Udhëzime: Tunden vezët me sheqer, gjersa të shkrihet sheqeri.

Hidhet qumështi i vakët, përzihet mirë me vezët dhe derdhet në tepsi.

Piqet në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C duke ia vendosur jne tepasi me uje poshte tepsis me embelsir dhe

siper foli alumini gjersa të mpiksen vezët dhe të fillojë një skuqje e lehtë në sipërfaqe pastaj ia hekim qe te dya dhe e leme

edhe pak ne furre qe te merr nje ngjyre qe deshirojm.

Gjithmon duke e kontrolluar!

Largohet nga furra dhe, pasi të ftohet, pritet në katrorë.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : embelsira  gatuajme  qumeshtore  kajmaqin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me moll dhe rrush te that:
Krofne me krem vanilje
Stop mund  ti themi  duhanit me ndihmën e limonit.