Si te gatuajm -Zaziki
Si te gatuajm -Zaziki

Si te gatuajm -Zaziki

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota kos (ose salcë kosi), 2 kastraveca, 2 lugë gjelle vaj ulliri, 3 thelpinj hudhre, 1 lugë kopër e grirë hollë, pak kripë, pak piper, zigjysmë limoni ose uthulle

Pregaditja e recetës :

Ne fillim lajm kastravecat dhe i grim ne rende (Bashk me lekuren) dhe e lem qe te kulloj

Merrim kosin dhe e vendos ne nji kup ose pjat te thelle, pastaj merrim hudhrat (sa hudhra doni i hedhni ) dhe i vendosim ne blender se bashku me vaj ulliri dhe me uthulle pak kripë dhe pak piper i zi, pastaj i hedhim koper (PO Te DONI I HIDHNI EDHE KARROTA) dhe i grijm te gjitha se bashku mire me blender,

Nderko pasi qe kan kulluar mire kastravecat i perzien te gjitha bashk me ne lug te kupa me kos të cilën e mbulojmë me kapak.

E lemë në këtë mënyrë përreth një orë përpara se ta shërbejmë.

E servirim salcën Zaziki për të shoqëruar me ushqimet tjera ne tryeze.


Fjalet kyqe : salca  gatuajm  xaxiqi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani e shijshme
Rizoto me bizele dhe karota tegatuajm.com
SI TE LARGOJME NJOLLAT E ZEZA NE FYTYRE