Si te gatuajm ; Shendetlije
Si te gatuajm ; Shendetlije

Si te gatuajm ; Shendetlije

Kuzhint.com

Perberesit :

  • 6 vez
  • 2 vazo mjalt ( 800 gr)
  • 1 gote uji sheqer
  • gjysem kile arra
  • 1 filxhan caji gjalp te shkrir
  • 1 lug buke me sod por jo plot
  • 7 gota uji miell

Sherbeti:

  • 1. 5 kg uj
  • 1 kg sheqer
  • 2 fleta barbaroz per arome

Pergatitja:

Ne enen ku do pergatisim embelsiren hedhim;

vezet, sheqerin, arra, mjaltin. dhe gjalpin i perziejm pak ( 1 minut)

Soden e shtojm tek mielli e perziejm mire dhe miellin ja shtojm mases me lart permendur.

Ne tepsin ku do pjekim embelsiren e lyejme me gjalp ose vaj dhe vendosim masen dhe e mpjekim ne temperatur te ulet (80 grad) per 40 min dhe kur ka marr nje ngjyre (kafe) te celur

bejm proven me thik nese thika del e that e ngrejm gradacionin deri sa te marri embelsira nje ngjyr me te forte se ngjyra kafe.


Fjalet kyqe : embelsira  gatuajm  shendetlije  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë i mirë me fruta
Si ta përgatitim një pije me luleshtrydhe
Torte me puding dhe jogurt