Si te gatuajm orizin e zi nga  feti Ibraj
Si te gatuajm orizin e zi nga feti Ibraj

Si te gatuajm orizin e zi nga feti Ibraj

Kuzhint.com

Feti Ibraj

Perbersit per 4 persona:

Per orizin:

3 filxhana te kafes se madhe oriz i zi,

8 filxhana uje,

krip e biber te zi sipas shijes tuaj

1 luge gjelles gjalp

Hedhim orizin ne nje tigan te thelle se ashku me ujin dhe duke e zi e perzim nderkohe ne tenxhere deri sa orizi eshte gati e ne fund i shtoni 1 lugë supe gjalpe.

Per mishin: 4-5 copa mish gjokes pule, i preni ne shirita dhe i fergoni ne vaj ulliri apo luledielli, shtoni 1/2 luge supe veget, 1 lugë kafeje krip, ne fund shtoni salcen : 1 gote uje me 3-4 lugë supe cyrry te embel apo djegs duke e qu deri ne valë dhe e largoni.

Per mahunat e gjere, 1/2 kg, i zini per pak minuta ne uje me veget te laget Knorr me shije te perimeve apo shije mishi (lengun e mahunave mund ti shtoni magdenoz dhe e pini ne vend supe sepse ka vitamina).

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : receta  huaja  gatuajm  orizin  feti  ibraj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsira me krem dhe rende
Qervishe me pulë
Tiramisu me dredheza