Si të pregatisim polenta?
Si të pregatisim polenta?

Si të pregatisim polenta?

Kuzhint.com

Kjo eshte menyra me e thjeshte per te pregatitur polenten, e cila nuk eshte gje tjeter vetem se miell misri i gatuar ne uje me kripe derisa te trashet e te behet kremoze.

Pasi e kemi gatuar, mund ti shtojme ereza te fresketa, djathera te ndryshem te grire, ta presim ne copa per ta skuqur apo pjekur. Perberesit 1 gote miell misri 2 gota uje 1 luge gjalp kripe perbersi shtes; gjalp pasi te ziet oose e shkrijm dhe ja hedim siper ose e qesin siq eshte dhe e perziejme derisa te shkrij. Pergaditja; Vendosim per te zjere ujin me kripe ne nje tenxhere te madhe ne zjarr te larte.

Hedhim pak nga pak miellin e misrit duke e perziere shpesh derisa te bashkohet teresisht me ujin.

Ne kete faze, duhet patur kujdes te mos e shtojme miellin e misrit pernjehere pasi do te behet me kokerriza dhe do te prishet uniformiteti i polentes. Ulim zjarrin ne minimum dhe e gatuajme polenten derisa te trashet dhe te shkeputet nga anet e tenxheres, per 20-30 minuta, duke e perziere here pas here. E heqim nga zjarri, shtojme gjalpin dhe e perziejme derisa te shkrije.

E rregullojme me kripe nese eshte e nevojshme dhe e sherbejme menjehere. Foto nga: http://easyrecipes. com/


Fjalet kyqe : tradicionale  pregatisim  polenta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

  Torte Marmor
Torte me krem karamel
Byrekë  ne form piramide nga Gaziganja Salihu