Si të hiqni aromat e këqija nga shtëpia
Si të hiqni aromat e këqija nga shtëpia

Si të hiqni aromat e këqija nga shtëpia

Kuzhint.com

Ka disa zgjidhje shume te thjeshta te cilat mund te na ndihmojnë te largojmë erën e keqe nga çdo ambient i shtëpisë.

Zbulojini cilat janë ato.

Lëkura e portokallit:Nëse ne kuzhine vjen një ere e keqe për shkak te asaj qe keni gatuar, nuk është nevoja te merrni masa drastike.

Merrni një portokall qërojani lëkurën, hidheni këtë te fundit ne një tenxhere me ujë dhe shtojini kanelle.

Vendoseni ne zjarr për disa minuta dhe lëreni aromën te përhapet gjate gjithë ditës.

Buka e thekur:Një tjetër mënyrë për te larguar erën e keqe është thekja e bukës.

Sigurohuni qe buka te mos digjet.

Mendoni se edhe kur ajo theket ka një lloj ere? Sigurisht qe ka, por ajo largohet menjëherë.

Soda, karboni dhe kafeja:

Nëse frigoriferi juaj ka një arome te keqe, mund te përdorni sode buke, karbon ose edhe kafe.

Për një ere te keqe te qëndrueshme hidhni ne një tas pak sode buke dhe lëreni ne frigorifer për gjithë ditën.

Te njëjtën gjë mund te bëni edhe me një filxhan te mbushur me kafe.

Nëse era është e hidhur karboni i drurit do e zgjidhte problemin.

Limoni:Merrni një ene me ujë, shtrydhni një limon, prisni me pas holle lëkurën dhe ngroheni përzierjen.

Pasi te ftohet pak vendoseni ne frigorifer.

Do e shihni qe jo vetëm aroma do largohet, por nëse duhet ta pastroni gjithçka do jete me e lehte.

Limoni mund t’iu ndihmoje edhe te largoni erën e keqe te duarve pasi keni pastruar peshk.

Ndajeni atë ne dysh dhe fërkoni duart.

Një tjetër mënyrë për te larguar erën e peshkut nga duart është edhe shtimi i një luge çaji sheqer tek sapuni i duarve.

Uthulla:Nëse doni qe salloni juaj te mos mbaje ere duhan, vendosni një tas me uthull ndërkohë qe dikush tymos.

Do e shihni qe nuk do mbetet aspak aroma.


Fjalet kyqe : keshilla  hiqni  aromat  keqija  shtepia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me reqel fiku
Petulla te mbushura me djath dhe sallam
Gurabia me mjalt, karrota dhe rrush te terur