Si të bësh birrë vetë në shtëpi
Si të bësh birrë vetë në shtëpi

Si të bësh birrë vetë në shtëpi

Kuzhint.com

Birra është një nga pijet më të njohura në botë dhe konsumohet si një shoqëruese e mirë për ushqimin, apo në një mbrëmje me miqtë.

Duhet të theksohet se birra është një pije alkoolike dhe duhet të konsumohet me moderim.

Llojet e birrës janë të shumta, të lehta, të errët, të turbullta etj.. Birra në treg ka një kosto shumë të lartë dhe kjo është një nga arsyet pse në vitet e fundit është përhapur ideja e vetë prodhimit të birrës.

Nëse jeni kurioz dhe doni të provoni, le të shohim se si mund të vetë prodhohet birra në shtëpi: Ju mund të përgatisni "birrë të mirë në shtëpi në tri mënyra të ndryshme, më shumë ose më pak" profesionale ", me një kosto shumë të ulët.

Procesi starton me blerjen e produkteve si, maja, filtër, farat e birrës (elbi) dhe kalium metabisulfite.

Në një mikser hedhim elbin e birrës, majën, filtrin, dhe e lëmë për 10 minuta, shtojmë gjysmë gote me ujë të nxehtë, një qese me maja dhe një lugë çaj sheqer.

Masën që përfituam e hedhim në një tenxhere, të cilën më parë e kemi mbushur me 5 litër ujë të nxehtë, më pas e vendosim në zjarr për 5 minuta dhe e lëmë të ftohet.

Duhet ta lini për 10 ditë që të ketë mbaruar fermentimi, më pas duhet ta hidhni në një shishe qelqi dhe ta lini për një muaj në një vend të errët dhe më pas është gati për ta konsumuar -livilg. al


Fjalet kyqe : besh  birre  vete  shtepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks bibe (qure) ose pule me perime
Krofne ne furr
Biskota me dy ngjyra