Si ta prëgatitim shurupin e trëndafilave
Si ta prëgatitim shurupin e trëndafilave

Si ta prëgatitim shurupin e trëndafilave

Kuzhint.com

Përbërësit:

Petale të trëndafilave ( afer dhjetë drendafila ),

ujë, limontoz, sheqer

Përgatitja:

Shurupi i trendafilave ështe nje pije freskuese me shije dhe aromë të veqantë.

Ne fillim petalet e trandafilimave lahen dhe futen në një kavanoz me ujë ku është tretur limontosi pastaj e mbyllim kavanozen me kapakdhe e leme qete qendroj per 4 deri 5 dite.

Pas 4 deri 5 dite, uji i ngjyrosur kullohet nga petalet dhe ruhet në shishe ose kavanoz në frigorifer.

Shurupi është i gatshëm për pije atëherë kur me par e pregadit ujin me sheqer si (shërbetit) dhe ia shtojmë një sasi nga shurupi i trëndafilave.

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  pregaditim  shurup  trendafilave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe nga  Freskita Basha
Kek me qokollatë dhe portokall
Krepa te mbushura me oriz