Si ta karamelizojme sheqerin per 5 minuta pa u ngjitur
Si ta karamelizojme sheqerin per 5 minuta pa u ngjitur

Si ta karamelizojme sheqerin per 5 minuta pa u ngjitur

Kuzhint.com

Karamelizimi i sheqerit ne sob te nxehur cdo here ka qene nje pune e veshtire pasiq e rrall kush mudn ta beje ate sic duhet dhe pa e djegur fare, tani ne kohet moderne karamelizimi i sheqerit behet shume lehte dhe shpejt dhe ate vetem per 5 min.

Marrim nje ene te qelqit dhe en te hedhim sheqer aq sa na duhet per karamelin dhe hedhim uje mjaftushem sa te behet pak e lengshme dhe e lejem per 5 minuta qe te marre ngjyre kafe te karamelizohet dhe ja puna e shkelqyer.


Fjalet kyqe : keshilla  karamelizojme  sheqerin  minuta  ngjitur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

DIP SALCE PER USHQIME
Kekë me krem çokolade
Torte me banane dhe qokollad