SI PREGADITET PANDISPANJA PER TORTA
SI PREGADITET PANDISPANJA PER TORTA

SI PREGADITET PANDISPANJA PER TORTA

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

5 veze dhe pak kripe, 5 filxhan caji sheqer, 3 gota filxhan caji miell, 2 lug gjelle uji i zier, 1 pako peciv

Pregaditja e recetës :

TE BARDJAT E VEZEVE I HEDHIM NJE TE KAPUR KRIP DHE I RRAHIM SA TE NGURTESOHET SI BORE E BARDHE

NE NJE TAS TJETER TE VERDHAT ME SHEQERIN I RRAHIM MIRE SHTOJME DHE 2 LUG GJELLE UJE I ZIER QE TE TRETET ME MIRE MASA.

RRIHEN VEZET SA TE ZBARDHET E VERDHA.

PASTAJIA SHTOJM MIELLIN DHE PECIVEN

DHE NE FUND IA SHTOJM TE BARDHAT E VEZEVE

KTE MASE E HEDHIM NE TEPSI TE YNDYROSUR DHE NGA ANET

E FUSIM NE FURRE TE PARANXEHUR ME PARE NE 180 GRAD

KUJDES DUHET TE QENDROJ E PAK,

PASTAJ E PJEKIM NE TEMPERATURE TE AVASHTE NE 150 GRAD PER 45-50 MINUTA.

PASI PIQET E KTHEJME ME KUJDES PERMBYS NE NJE PICETE TE PASTER DHE E NXJERRIM KEKUN NGA TEPSIA E MBESHTJELLIM MIRE ME QESE PASI TE JETE FTOHUR DHE E FUSIM NE NGRIRJEQE TA KEMI TE GATESHME KUR TE NA NEVOJITET QE TE BEJME PASTE !


Fjalet kyqe : embelsira  pregaditet  pandispanja  torta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjemë prej kumbullave nga Bardhe Buçaj
Si te pergadisim gjalpin e kikirikut
Torte me dy kreme te ndryeshme