Si i ta shëroni fytin nga pezmatimet
Si i ta shëroni fytin nga pezmatimet

Si i ta shëroni fytin nga pezmatimet

Kuzhint.com

Edhe një reçetë e vërtetuar, e thjeshtë dhe mjaft efikase e cila vjen nga mjeksia tradicionale ruse.

Ja se si në mënyrë efikase të luftoni anginën ose ndezjen e bajameve për vetëm 24 orë.

Përgatisni këtë lëng duke përdorë një panxhar të kuq dhe uthull.

Panxhari duhet të coptohet në copëza të imta.

Në nje ene i renditni njeher 250 gram panxhar pastaj i shtohet siper 1 lugë supe nga uthulla, por nes i pregadit me 500 gram – ateher siper ia hedhe dy lugë supe nga uthulla e kështu me rradhë sa ma shume pangjaq qe qitni edhe uthulla shtohet.

Përzieni përbërsit dhe lëreni të qëndrojnë për 15 – 20 minuta.

Pastaj përbërjen e fituar duhet ta filtroni ashtu që të merrni vetëm lëngun i cili fitohet kurse pjesën tjetër të mbetur ta hidhni.

Në çdo 2-3 orë duhet të shpërlani fytin (gargara) ose edhe ta pini lëngun për efekt më të mirë.

Në këtë mënyrë panxhari do ti shërojë të gjitha ndezjet e fytit.


Fjalet kyqe : keshilla  sheroni  fytin  pezmatimet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjellë me presh dhe selino
Receta mjaltë dhe kanellë për të rënë në peshë!!
Kek me karota