Shurupë (pije)nga ftoni
Shurupë (pije)nga ftoni

Shurupë (pije)nga ftoni

Kuzhint.com

Per pergaditjen ju duhen 4 kilogram ftonje dhe 400 gr sheqer. Sparim marrim ftonjet i pastrojme, i qerojme dhe i presim ne 8 pjese.

Ia largojme berthamat dhe shtresen rrethe berthamava.

Ne nje tenxhere te madhe hedhim nje liter e gjysem uje, sheqerin dhe ftonjet.

E vendosim tenxheren mbi zjarre dhe e lem te zihet masa ne temperatur te mesme.

Mbasi te marr vale ulim zjarrin dhe e lem edhe 50 minuta te tjera.

Marrim nje lecke te paster dhe e vendosim ne kulluese (sit) dhe pastaj aty derdhim masen duke ia vendosur nje tenxhere tjeter ner kulluese.

Pasi te jete kulluar e vendosim tenxheren edhe per pak minuta mbi zjarre. (mos te vloj)Mbushim shishet me shirupin e pergaditur duke ia mbyllur mire kapakun.

Te qendrojne shirupi i pergaditur ne nje vend te ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  shirup  ftoi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me pak përbërs
Petulla amerikane
Torte me krem