Shtrumfeta nga Besnik Sadije Junuzi
Shtrumfeta nga Besnik Sadije Junuzi

Shtrumfeta nga Besnik Sadije Junuzi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota te mesme sheqer, 4 filxhana te mesem qumsht, 4 filxhana miell, 1 filxhan vaj dhe 4 vez, 1 peciv dhe 1 vanil, Per fill nevojiten :, 2 gota uje, 2 gota sheqer, 1 pako kokos, 3 lug kakao

Pregaditja e recetës :

Burim e bejm me te perbersit e siper permendur dhe masen e fituar e qesim ne tepsi pastaj e pjekim ne temperatur 180.

Pasi te eshte pjek torta e lem pak te ftohet pastaj i presim me nje got te madhesis sa te deshironi ju dhe pjeset e mbetura te tortesi perdorim per fille.

Pergaditja e fillit:

Ujin, sheqerin dhe kokosin i hedhim ne nje en dhe kto keto se bashku i ziejm dhe pasi ka marre val mbrenda e hedhim brumin e mbetur nga torta dhe kakaon e perziejm prap derisa te fitohet nje mas homogjene por mos te jet shum e terur.

Marrim copat e tortes qe i kemi prer me gote dhe siper qdo rrethi vendosim pak nga filli i gatuar dhe ne fund siper fillit e zbukurojm me shllag te pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako.

Per ta perfunduar kete embelsir qdo shtrum e zbukurosiper shllagut me arra. lejthi. qokollad ose qfardo qe keni ne kuzhin.


Fjalet kyqe : embelsira  shtrumfeta  besnik  sadije  junuzi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te ferguar me gjizë
Patatet te skuqura dhe steak i pjekur
A E DINI SE CILI ËSHTË “SEKRETI” QË FSHIHET PAS RIGONIT?