Shtrudlle me reqele
Shtrudlle me reqele

Shtrudlle me reqele

Kuzhint.com

Shtrudlle me reqele te pergaditura nga Lulja La

  • 125 gr margarin,
  • 1 gote e ujit jogurt,
  • 1 gote e ujit sheqer,
  • 1 peciv,
  • 1 vanil,
  • mielle sipas nevojes

Per mbushje ; reqel kumbulle ose sipas shijes qe keni

Pergaditja;

Brumi pergaditet ne nje enqesim margarinen e vendosim mbi zjarre qe te shkrihet pastaj e largojm dhe ia shtojm jogurtin dhe duke e perzier mire ia shtojm edhe sheqerin, peciven si dhe vaniljen. pasi ti kemi perzier mire ia shtojm edhe miellin dhe e formojm nje brume si te bukes.

Nga brumi e tollojm nje pete pastaj e mbushim me reqel sipas shijes e mbeshtjellim si rrolle pastaj e presim ne pjes te barabarta i lyejm siper dhe i vendosim ne tepsi dhe i pjekim ne temperatur 180 grad derisa te marrin nje gjyre (si ne foto) jo ti lem te forcohen shume.


Fjalet kyqe : embelsira  shtrudlle  reqele  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskotat e mbretit (te pa pjekura)
Kunguj të mbushur me oriz
Mpiksja e gjakut ose goditja ne tru