Shtrudlle me fiqe
Shtrudlle me fiqe

Shtrudlle me fiqe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

300 gr miell 150 gr margarin 100 gr sheqer 1 veze 2 luge ajke e tharte (shmant, pavllake) 50 gr bajame te bluara 1/2 luge krip

Pregaditja e recetës :

Perberesit per mbushjen :

250 gr fik te thate1 luge levore portokalli ne rende125 ml leng i fresket portokalli2 sheqer vanilje1 luge liker fritash(opsionale)100 gr bajame te qeruara

Udhezimet : Margarinen e ndani ne copeza te vogla ne nje dhe e vendosni nje nje ene me te madhe.

Shtoni sheqerin, vezen dhe me mixer perzieni masen derisa te behet e njetratshme.

Shtojme miellin, bajamet e bluara imet, kripen dhe vazhdojme me perzierjen.

Masa derisa e perziejme me keta perberes merr formen e kokerrzave te imeta.

Tanim shtojme ajken dhe perziejme edhe per pak me dore.

Masen e brumit e ndajme ne tre toptha dhe i leme ne frigorifer per 1-2 ore.

Pastaj marim secilin topth dhe ne tavolinen e punes te permillur dhe secilin e hollojme ne forme pete.

Ne skajin e petes qesim mbushjen nga 1/3 e permbajtjes se mbushjes dhe e mbeshtjellim ne forme roleje.

Rolete e pergaditura ne kete menyre renditen ne kallepin e lyer dhe te mbuluar me leter per pjekje.

Rolete e pergaditura ne kete menyre priten ne gjatesi 5-6 cm dhe mund te kthehen edhe per 30 minuta ne frigorifer qe mos te pelcasin gjate pjekjes ose edhe te piqen menjeher ne furren e nxehte paraprakisht ne 190 grade per 20-25 minuta.

Shtrudllet e pjekura sheqerosen menjehere te nxehta me sheqer pluhur dhe servohen.

Mbushja per shtrudllet me fik pergaditet keshtu:Mirret fiku u fresket dhe mbulohet me uje te ngrohte per 15 minuta derisa te fryhet paksa.

Pastaj kullohet.

Bajamet vihen ne blender dhe bluhen imet, shtohet fiku i kulluar, lengu dhe levorja e portokallit sheqer vanilja dhe likeri i frutave.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  shtrudlle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota indiane
Një mënyrë e thjeshtë për të ngrënë më pak
CILAT USHQIME NUK DUHEN NGROHUR NË FURRËN ME MIKROVALË DHE PSE?