Shtrudlle me çokollade
Shtrudlle me çokollade

Shtrudlle me çokollade

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 200 g gjalpe/margarin
  • 150g sheqer pluhur
  • 2 lugë uthull molle
  • 9 lugë ujë të ftohtë
  • 550 g miell
  • 1 lugë çaji sode buke
  • Sheqer pluhur per sperkatje
  • 1 Sheqer vanilje

Per mbushje;

  • Eurokrem. gjeme molle ose kumbullave ose qfare do qe ju ka qelluar ne shtepi

Përgatitja:

Ne nje tigan veme gjalpen dhe sheqerin pluhur deri sa mas ate shkrihet te bashkohet dhe gradualisht shtojme uthullen, ujin e ftoht soden e bukes dhe miellin deri sa te formojme nje brume homogjen.

Brumin e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e veme ne frigorifer per 1 ore qe te ftohet.

Pastaj marrim brumin e ndajme ne dy pjese e shtrijme me pic ne gjeresi 21x30 cm dhe kete pjese e prejme ne 3 pjese te barabarta dhe te ne forme te drejt.

Cdo pete i hedhim xhem molle ose kumbulle dhe i mbeshtjellmi si shtrudle dhe i vendosim ne nje tepsi me leter kuzhineqe te piqe ne temperatur 190 grad.

Pasi te piqen i dekorojm me sheqer pluhur

Foto nga Ajshe Shurdhiqi


Fjalet kyqe : brumera  shtrudlle  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me gjem te kumbullave
Sallatë me oriz integralë
Bombica (toptha) me krem kokosi