Shpageta(pasta) me salcë bolonjeze nga tegatuajm
Shpageta(pasta) me salcë bolonjeze nga tegatuajm

Shpageta(pasta) me salcë bolonjeze nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Pasta (makarona) si ne fotoper dekor sheri domate dhe gjethe majdanozi

Pergaditja:

Pastat i ziejme ne uje te kriposur sipas udhezimeve qe shenojne ne pako

Perbersit per salcen bolonjeze

1 gotë sos te domateve, piper të kuq, piper të zi, dhe kripë sipas dëshirës, 1 qepë mesatare, 2-3 lugë të supës vaj, 3 speca të gjelbër, 200-300 gr mishe të bluar

Pergaditja: Nderkohe fergojme në tigan me vaj qepën të grirë imët, dhe shtojmë specat e grirë imët, po ashtu shtojmë mishin e bluar

Kjo fërgohet për disa minuta dhe në fund shtojmë domatet, piperin e zi, piperin e kuq, kripën dhe përziejmë mirë

Pastaj marrim nje pjate dhe i servojm pastat e ziera se basku me salcem bolonjeze duke e zbukuruar ne fund me sheri domate dhe gjethe majdaozi

Ne fund ia shtojme mozzarelen dhe e servojme menjehere


Fjalet kyqe : shpageta  pasta  salce  bolonjeze  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me miell misri dhe spinaq
Kurabie
Biskota të bukura për fëmijë