Shirup limoni
Shirup limoni

Shirup limoni

Kuzhint.com

Perberesit:

250 gr Sheqer,

250 ml ujë,

6 Limona te vegjel.

Pergaditja:

Hedhim sheqerin dhe ujin ne tenxhere dhe e vendosim tenxheren mbi zjarre qe te vloje masa.

Pastaj marrim lengun e 6 limoneve dhe e hedhim tek sherbeti si dhe ia shtojme lekure e dy limoneve.

E ndalim zjarrin dhe e perziejme shirupin kohe pas kohe.

Kullojme shirupin me nje lecke kuzhine dhe e mbushim nje ene nga qelqi te ciles mbas mbushjes e mbyllim me kapak dhe e lem permbys te ftohet.

Mbasi te jete ftohur mire e vendosim ne frigorifer.

Nga ky shirup mund te pergadisim lenge limoni te cilin e tretim me uje si dhe mund ta perdorim per embelsira.


Fjalet kyqe : pije  ndryshme  shirup  limoni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fëmija është ashtu siç ushqehet nëna (foto)
Si te përgaditni qajin e xhenxhefilit  si dhe dobit e tij (mendimi i shume miqve )
Torte me mascarpone,qershia,ajke dhe corn flakes