Sheri domate turshi nga Loli Dina
Sheri domate turshi nga Loli Dina

Sheri domate turshi nga Loli Dina

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 2 kl domate sheri

Shellira;

  • 3 luge gjelle krype
  • 2 luge gjelle sheqer
  • 200 ml uthulle sallate
  • 500 ml uje

Pergaditja;

Ne fillim pastrojm domatet dhe i vendosim ne kavanoz pastaj ziej shelliren me perbersit e mesiperm dhe 5 minuta past te merr val e largojm nga zjarri dhe ia qesim siper domateve dhe menjeher kavanozen e mbyllim me kapak mire dhe e lem ne nje vend te errte qe te qendrojn per 2 jav derisa te thartohen.


Fjalet kyqe : turshi  sheri  domate  loli  dina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ravioli me sos dhe kepurdha
Keke i mbushur me kreme kokosi nga tegatuajm
Byrekë me mishë  nga Blerta Morina Gashi