Sheqerpare
Sheqerpare

Sheqerpare

Kuzhint.com

Perbersi për 30 copë: – Miell 1 kg – Gjalpë të tretur ose Vital 600 gr – Sheqer 350-400 gr – Vezë 8 të verdha – Sodë 3 gr Për shurupin: – Sheqer 1250 gr – Ujë 850 gr – Pak vanilje – Arra 75 gr Përgatja; Përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin, shtojmë pjesë –pjesë të verdha e vezëve duke i punuar vazhdimisht, shtojmë miellin të përzier me sodën e bukës.

Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik. Brumi i përgatitur bëhet në formë kulaçi të rrumbullakët, shtypet në trashësi 7-8 mm dhe i vendosim në mes të çdo cope një ose gjysmë thelbi arrë.

Vendoseni në tepsi të thata të pa lyera me yndyrë.

Piqen në temperaturën 230 gradë Celsius për 25-30 min.

Pasi dalin nga pjekja, duke qenë të ngrohta spërkaten me shurup të ftohtë, i cili duhet të jetë i aromatizuar me vanilje. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate  në furrë  me pana
Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos
Gjellë me presh dhe selino