Sheqerpare  te shijshme nga  ne
Sheqerpare te shijshme nga ne

Sheqerpare te shijshme nga ne

Kuzhint.com

Perberesit:

– miell 3 gota uji

– gjalpë 1 gote

– vezë 1 kokërr ose 2 të verdha

– sheqer 1 gotë uji

– sodë një majë luge kafeje

– pak vanilje

Për shërbetin:

– 2 gota sheqer

– 1 1/2 gotë ujë

Pergatitja;

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me sodë.

Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen në tavë të lyer me yndyrë.

Lihet të piqet për 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet shërbet i aromatizuar me vanilje.

Duhet pasur kujdes që shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet qullosen.


Fjalet kyqe : brumera  sheqerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushtrime të lehta për  nje  bark të rrafshët siq e deshironi ju !
Steak me patate ne folie dhe ricotta
Fasule tradicionale në tavë