Sheqerpare të shijshme rolle
Sheqerpare të shijshme rolle

Sheqerpare të shijshme rolle

Kuzhint.com

Përbërsit:

220 gr gjalpë,

2 veze, 20 lug miellë,

1 peciv ose baking powder,

Per mbushjen:

300 gr arra te bluara,

1 lugë kakao,

2 filxhan kafe sheqer,

1 filxhan kafe qumesht.

Perzie mbushjen dhe e le me nji ane.

E pregaditim brumin.

Gjalpi duhet meu zbut ne temperature dhome, po ashtu edhe vezet.

I perzie bashk me mjellin dhe pecivon dhe e vendos brumin ne frigorifer per gjysm ore te forcohet pak.

E nxjerr brumin dhe e ndan ne dy pjes.

Mer leter per pjekurina dhe vendose brumin, i ven leter siper perseri qe te mos ngjise kur ta hapish peten pak me shum se pllembe dores.

E ndan fillin ne dy pjes dhe ja ven petes siper.

Ndiqe foton.

Ngadal me letren qe ke perfundi, mlidhe si role dhe vendosi ne frigorifer per nji ore.

Nxeh furren m 180 grad

Nxjerr rolen nga frigoriferi dhe e pret ne trashesi si gishti dhe vendosi ne tepsi te shtruar me leter.

I pjek per 25 minuta.

Sherbeti mer 35 luge sheqer dhe 600 ml uje dy rrathe limoni dhe e zien sherbetin.

Ia hedh sherbetin me luge.

Qe te dyja te jen tengrohta, jo te nxeta


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  role  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Topa bore (kapela ruse)
Torte me banane
Biskota me reqel nga tegatuajm