Sheqerpare të shijshme nga ne
Sheqerpare të shijshme nga ne

Sheqerpare të shijshme nga ne

Kuzhint.com

Perberesit:

miell 3 gota uji,

gjalpë 1 gote,

vezë 1 kokërr ose 2 të verdha,

sheqer 1 gotë uji,

sodë një majë luge kafeje,

pak vanilje,

Për shërbetin:

2 gota sheqer,

1 1/2 gotë ujë,

Pergatitja;

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezët pjesë-pjesë duke i rrahur vazdimisht dhe në fund hidhet mielli i perzier me sodë.

Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen në tavë të lyer me yndyrë.

Lihet të piqet për 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur të vlohet i hidhet shërbet i aromatizuar me vanilje.

Duhet pasur kujdes që shërbeti të mos i hidhet i nxehtë pasi sheqerparet qullosen.


Fjalet kyqe : brumera  sheqerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Një maskë me banane kundër rrudhave
Kube me bollgur
Pogaçe ne form te lules