Sheqerpare të mira nga Lulja La
Sheqerpare të mira nga Lulja La

Sheqerpare të mira nga Lulja La

Kuzhint.com

Perbersit;

500gr margarin,

700gr miell,

dy te kuqe te vezeve,

1 jugurt.

Pergaditja e sheqerpareve:

Ne fillim e shkrim margarinen dhe tani ia shtojm perbersit te tjer si millin vezet dhe jogurtin dhe ne fund ia shtojm edhe miellin e perzim mire deri te behet nje brum i ngjeshur pastaj nga ky brume i formojm kuleqet si ne foto i qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe i pjekim per 30-40minuta ne temp 200 grad.

Sherbetin e ziejm ne nje tengjere ku ne te qesim 750gsheqer, 2 gota uje dhee vendosim qe te vloj uji si edhe per 15 minuta e lem qe te ziej pasi te merr vale dhe pasi te jen pjekur sheqerparet si jan ashtu te nxehta siper ia qesim sherbetin e vaket.


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja pse nuk duhet të hani më kurrë Nutella
Torte Zeber
 Gjoks pule me limon