Sheqerpare nga Vlora
Sheqerpare nga Vlora

Sheqerpare nga Vlora

Kuzhint.com

Perbersit :

  • 1 kg miell
  • nje grusht sheqer
  • 9 ve
  • 1 peciv
  • 700gr margarin dhe
  • 300 gr arra.

Pregaditja :

Ne fillim marrim nje tepsi ku ne te e qesim miellin dhe nje grusht sheqer pastaj e bera si grop ne mes te miellit ku ne te i theva 9 vezet mirepo 4 vez i qita komplet kurse 5 tjera vetem te kuqt e vezeve ndersa te bardhat i ndava ne nje en tjeter,

Masen e perziejm mire me dor dhe ne te ja qesim edhe arrat me 1 peciv dhe prap i perziejm mire e mire

Marrim 700 gr margarin qe duhet te shkrihet ne nje en dhe duhet lene mu ftof pastaj e perziejm me miellin margarinin per ta formu nje brum mirpo brumi sduhet te jet shume i but nese zbutet shume atehere mundeni me ia qit edhe pak miell deri sa te shihni qe osht bere tamon

Tani e lyejm tepsin me margarin pak( nje tepsi te madhe mundesisht te thell per mos me u derdh sherbeti i marojm sheqerparet ne forma te rrumbullaka dhe i vendosim ne tepsi. per ti pjekur ne furre te nxeht ne 180 grad

  • 1kg sheqer,
  • 1 liter uj i perziejm dhe i vnojm me u vlu bash mir sherbeti duhet trashet si per bakllav.

Sheqerparet duhet pjekur dhe lene me u ftof kurse sherbeti duhet me qen pak i vaket edhe ia qesim mbi sheqerpare te pjekura dhe te ftohura dhe keshtu i lejme me pushu deri ta pin sherbetin mire.

Ju befte mire!

Receta e derguar nga nje fanse e jona nga Vlora.


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  vlora  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Zupa me fruta të ndryshme
Calzone me proshutë dhe djathë
Torte me make  nga Rejhane Memeti