Sheqerpare nga tegatuajm
Sheqerpare nga tegatuajm

Sheqerpare nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

Gjalpë 250g,

një filxhan e gjysmë pluhur sheqeri,

4 gota bollgur,

gjysmë luge çaji sode buke,

gjysmë luge çaji pluhur per pjekje,

1 qese sheqer vanilje,

1 lugë gjelle leng limoni te shtrydhur,

6 gota miell,

një vezë( e verdhë vezes) për lyrje

4 gota ujë

4 gota sheqer,

pak limon i shtrydhur.

Përgatitja:

Gjalpin i cili është zbutur më parë në temperaturë dhome, sheqerin dhe vezet i përziejm mirë.

Shtojm përbërësit e tjerë dhe e bëjë një brume.

Nga brumë i pregaditur ndajm ne topa të vogla (pak më të mëdha se një arre) dhe shtrim 1 cm në trashësi,

me skajet duhet të jetë formë të mprehtë (siç tregohet ne foto).

I vendosim ne tepsi per pjekje duke lënë një hapësirë të vogël. mes njera tjetres dhe

me te verdhen e vezes lyejm me disa vija sheqerparet

Piqen në furrë te para ngrohur në 190 gradë deri te marrin nje ngjyre te artë nga lart.

I hekim nga furra dhe siper ia derdhim sherbetin vakët. dhe e lënë të ftohtëderi sa

te pij te gjithe sherbetin dhe i servojm duke i dekoruar me kokos dhe arra.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani Vlore
Steak me patate ne folie dhe ricotta
Recete pa laktos dhe ve