Sheqerpare me festek
Sheqerpare me festek

Sheqerpare me festek

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 125 gr margarine (gjalp)
 • 1 gote uji sheqer pluhur
 • 2 veze
 • 4 luge gjelle miell misri
 • 4-5 gota uji miell
 • 1 lug sod buke
 • 1 pako vanilie
 • siper fistek, lajthi, arra ose bajamesipas deshires.

Per sherbetin:

 • 3 gota uji sheqer
 • 3. 5 gota me uje
 • disa pika leng limoni

Ne nje tas perzieni me rradhe te gjithe perbersit deri sa te behet brum i ngjeshur dhe ashtu e lem qe te pushoj per 10-15 min.

Ne nje tenxhere zieni sherbetin me pak limon per 10-15 min dhe lereni te ftohet plotesisht.

Merrim brumin e bejm kulaq dhe i japim formen si ne foto duke i vendos ne tepsi te lyer me gjalp deri sa te perfundoj i gjithe brumi, pastaj i vendosim ne furre te ngrohur me pare ne 180 grade dhe i pjekim derisa te skuqen lart.

Pastaj i jekim nga furra dhe ia hedhim sherbetin siper ngadal (sherbetin e ftohte).

Mbuloheni tepsine me nje tepsi me te madhe derisa te ftohen mire dhe dekorohen me fistek kur ti servoni.

Ju beft mire!

Receta eshte nga.. http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  fistek  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ciabatta-Pizza
Pulë me perime ne furrë
Supë me hithra një recetë e shpejtë