Sheqer pare nga Kaltrina Berisha
Sheqer pare nga Kaltrina Berisha

Sheqer pare nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 veze, 1 peciv(pluhur fryres për ëmbelsira), 2 gota qajit vaj, 2 gota qajit sheqer pluhur dhe, mille sipas nevojes, lajthija ose arra per dekor

Pregaditja e recetës :

Ne nje en të thell qesim të gjithë përbërsit perveq miellit dhe i perziejm mirë pastaj ngadal ia shtojm edhe millin derisa te formojm nje brum te but jo shumë te fort.

Nga brumi i fituar formojm kuleq si ne foto dhe i vendosim ne tepsi të lyer me gjalpë duke i vendosur edhe nga nje lajthi siper (shih foton).

Tepsin e vendosim ne furrë te parangrohur ne 200 grad për ti pjekur sheqer paret

Nderkoh derisa te piqene sheqer paret e ziejm sherbetin me 3 gota e gjysem sheqer, 3 gota uje dhe nje gjysem limoni

Tatlia e nxeht sherbeti i voket ose e kunderta


Fjalet kyqe : embelsira  sheqer  pare  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir BOSNJA VANILJA
Qofte me kunguj
Reçel me mjedër