Shampite
Shampite

Shampite

Kuzhint.com

Përbërësit: - 6 vezë - 12 luge sheqer - 1 filgjan ujë të nxehtë - 6 lugë miell Sherbeti: - 2 filgjana te kafes sheqer - 1 filgjan ujë Përgatitja: Ne nje ene qiten 6 të kuqët ë veze dhe perzihen me 6 lugë sheqer derisa të fitohet nje masë e trashë.

Pas kësaj hidhet një filxhan i ujë i nxehët dhe në fund 6 luge miell.

Brumi vendoset në tepsi dhe pjekët.

Në anën tjeter vëhën 6 të bardhat të vezve dhe tunden me 6 lugë sheqer derisa të fitohet shkumë e trashë.

Në nderkohë vihet të zihet sherbeti me 2 filxhan të kafes sheqer dhe një filxhan ujë.

Në shkumën e të bardhve të vezëve vihet pika pika sherbeti i nxehet, shkuma e fituar vihet sipër revanisë dhe tepsia sërish kthehet në furrë ( të vakt ) 10 min.

Te servohet e ftohur.


Fjalet kyqe : embelsira  shampite  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me veze fshati dhe lenge portokalli
Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm
Mufinsa me djathë nga Lisiana Linarta Hoxha