Selinoja
Selinoja

Selinoja

Kuzhint.com

Elinoja (lat.

Apium graveolens L. ) e njohur edhe si selin, selini me erë të rëndë (Korçë), selinë është bimë barishtore shëruese.

Në kohën e Egjiptit të vjetër fletat e selinojës së egër, dhuroheshin në raste vdekje.

Nga grekët e njohur si sélinon, nga romakët e quajtur apium, kjo bimë i dedikohej Zotit të nëntokës.

Selinoja mbillej në afërsi të varrezës dhe rrethakonte atë me gjethet e saja.

Që nga viti 480 p. e. s, në qytetin që mbanë emrin e saj,

Selinunt, shtypeshin monedha pamje të fletës së saj.

Selinoja e vërtetë (lat.

Apium graveolens L. ), në Evropë është e njohur nga mesjeta.

Selinoja mbillet në mbar botën në variante të ndryshme dhe përdoret si bimë ushqyese.

A. graveolensSelinoja A. graveolensSelinoja A. graveolensSelinojaApium graveolens përdoret nëpër botë si një perime, ose për bisht i gjethes i freskët (fron fletë) ose taproot dhjamosur.

Në vendet e butë, selino është rritur edhe për fara e saj.

Aktualisht fruta shumë të vogla, këto "fara" japin një vaj me vlerë të paqëndrueshme të përdorura në parfum dhe industrinë farmaceutike.

Ata gjithashtu përmbajnë një kompleks organik të quajtur apiol.

Fara selino mund të përdoret si aromatizues apo nuancë, ose si fara e tërë ose toke dhe të përziera me kripe si kripë selino.

Kripë selino mund gjithashtu të bëhet nga një ekstrakt nga rrënjët.

Kripë selino është përdorur si një erëza, në koktej (sidomos për të përmirësuar shijen e përgjakshme kokteje Merjemes), në Çikago-qeni stil të nxehtë, dhe në gjirin e Vjetër erëza.

Selino, qepë, speca dhe bell janë të trinitetit të shenjtë të Luiziana kreolisht dhe kuzhinë Cajun.

Selino, qepë, karrota dhe përbëjnë mirepoix frëngjisht, shpesh përdoret si një bazë për salcat e supave.

Selino është një element kryesor në soups shumë, të tilla si supë pule kokë.

Selino është një përbërës i rëndësishëm në cuisines indian duke përfshirë indian Curry.

Selino është ngrënë gjerësisht nga derra pulë, qentë, kuajt, zogjtë, ketrat, dhe brejtësat vogla.

Një simbol chthonian ndër grekët e lashtë, selino u thuhet se ka sprouted nga gjaku i Kadmilos, babai i Cabeiri, hyjnive chthonian festuan në Samothrace, lemnos dhe Thives.

Aromë aromë dhe ngjyrë të errët fletë të inkurajuar këtë shoqatë me kultin e vdekjes.

Në gjethe selino klasike të Greqisë u përdorën si garlands për të vdekur, dhe kurora e fituesve në Lojërat Isthmian janë bërë të parë të selino përpara se të zëvendësohet nga kurora e bërë nga pisha.

Sipas Plaku Pliny [11] në Achaea kurorë veshur nga fituesit e Lojrave shenjtë Nemean ishte bërë edhe selino. [10]Selino emrin retraces rrugë uzinës e miratimit të njëpasnjëshme në gatim evropiane, si selino anglisht (1664) e ka prejardhjen nga céleri frëngjisht vjen nga termi Lombardit, seleri, nga selinon Latine, e huazuara nga greqishtja. [12] Mesdheut selino të origjinës ende përkujtohet në céleri shprehje frëngjisht d'Italie.

Ardhjen e habitshme selino vonë në kuzhinë angleze është një fund-produkt e traditë të gjatë e zgjedhjes pasardhësit e nevojshme për të zvogëluar llogore për hidhërim dhe rritjen e sheqerna e saj. 1699 Gjoni nga Evelyn mund të rekomandojë atë në Acetaria e tij.

Një ligjërim i Sallets:Sellery,

Apium Italicum, (dhe e familjes Petroseline) ishte dikur nje i huaj me ne (dhe as shumë kohë që në Itali) është një lloj e nxehtë dhe më bujare e Maqedonisë Persley ose Smallage... dhe për të shije të lartë dhe është mirënjohës plac'd ndonjëherë në mes të Sallet Grand, në tryezat e Madhe Mens tonë, dhe Praetors festat, si dhuntia e Bordit të gjithë.


Fjalet kyqe : keshilla  selinoja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kërpudha në tavë
Edukata e ngrënies
Domate të  mbushur në  furre(dollma)