Sardele te marinuara
Sardele te marinuara

Sardele te marinuara

Kuzhint.com

Recet e derguar dhe e gatuar nga Blerina per faqen ne facebook Tegatuajm. Per marinim : 1 kg sardele 1 filxhan uthulle 1 filxhan kafe vaj ulliri ose luledielli kripe Per pudrosje: 1 fixhan caji me mielle Vaj hidhni ne tigan sa te ju duket e arsyeshme 1 kokerr limon (lengun per t’ja hedhur pas skuqjes) Per ta shoqeruar mund te gatuhet qfar do lloj sallate ps. me peshk preferohet ma shume sallata e gjelbert. Pergatitja I pastrojme sardelet ku i shpelajme mire. Pasi ti kemi pastru i vendosim ne nje ene te thelle ku i kriposim hedhim uthullen dhe vajin.

I leme te marrinohen per nje ore. ps.

Ju edhe mund ti beni gati qe ne darke per diten tjeter ku i mbuloni me nje qeske dhe e fusni ne frigorifer.

Sa me gjate te marinohen aq me te shijshme behen.

Mbas marinimit i hedhim ne nje kullese ku dhe duhet te kullojne.

Mbas kesaj i pudrosim me mielle dhe i vendosim ne tigane per ti skuqur. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  sardele  marinuara  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gulash Hungarez
Mish viçi me jahni
Vajrat që e forcojnë sistemin imunitar