Sëmundjet që parandalohen nga luleshtrydhja
Sëmundjet që parandalohen nga luleshtrydhja

Sëmundjet që parandalohen nga luleshtrydhja

Kuzhint.com

Luleshtrydhja është një frut e cila nga përmbajtja e saj ka mundësi të mira për të qenë parandaluiese e sëmundjeve të ndryshme të organizmit.

Ajo është një mënyrë e mirë për të eleminuar sëmundje si; Zemrën, konsumi i rregullt i frutave me përmbajtje të lartë në anthokianina ul rrezikun e atakut kardiak me 32%. Artritin, në sajë të përmbajtjes së lartë në "quercitine", ato përbëjnë një anti-inflamator natyral. Sëmundje tumorale, luleshtrydhet përmbajnë antioksidues që neutralizojnë agjentët kancerogjenë dhe ulin inflamacionin. Hipertensionin, përmbajtja e lartë në elektrolitin kalium i bën luleshtrydhet zgjedhje të shkëlqyer për ata që vuajne nga tensioni i lartë. Kapsllëkun, në sajë të fibrave dhe ujit që përmbajnë, ndihmojnë zbutjen e feçeve. Diabeti, në sajë të indeksit glicemik të ulët, luleshtrydhet mund të shijohen pa merak nga personat që vuajnë nga diabeti, duke u përfshirë në menunë e tyre brenda nevojave të përcaktuara në karbohidrate. Depresioni, përmbajtja e kënaqshme në acid folik i bën luleshtrydhet zgjedhje të shëndetshme edhe për biokiminë e trurit tonë. Kolesterolin, konsumi i përditshëm i luleshtrydheve ju ndihmon të kontrolloni më mirë nivelin e yndyrnave në gjak.


Fjalet kyqe : keshilla  semundjet  parandalohen  luleshtrydhja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte tembushura
Omëlet e mbushur ne furr
Si t’i drejtoni flokët pa përdorimin e hekurit