Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven
Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven

Samsa - embelsire e ngjashme me bakllaven

Kuzhint.com

  • mielle 2 gota
  • veze 2 kokrra
  • gjalpe 1 luge gjelle
  • uje 1gote
  • niseshte 2 luge gjelle
  • gjalpe 2-3 luge gjelle

Per shurupin:

  • dy gota sheqer + 1 gote e 1/2 uje

PERGATITJA:

Zeme brumin si per byrek dhe e leme te pushoje pak.

E ndajme ne kuleçe te vegjel dhe fillojme te hapim petet.

Ne nje ene me fund sferikrrihen vezet me gjalpe, niseshte dhe pak uje.

Vihet ne zjarr te marrin vale sa te behet nje mase e trashe dhe lihen te ftohen.

Petet vendosen 2 e nga 2 duke i sperkatur me lyre dhe priten ne rripa 4 gisht te gjere.

Ne fillim te çdo rripi vihet pak nga masa e pergatitur, mblidhen ne forme trekendeshi, vendosen ne tave, duke i sperkatur me gjalpe dhe piqen ne furre.

Pasi ftohen u hidhet shurupin si bakllavase.

Shenim: Mbushja e samsave mund te behet edhe me biskota te thata dhe arra te qeruara dhe te grimcuara, te perziera dhe me 2 duar mielli te pjekur/ couscousandpudding. over-blog/


Fjalet kyqe : embelsira  samsa  embelsire  ngjashme  bakllaven  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte çokolatë (lava cake)
Byrekë  me petë të gatshme
Tatli  te mbushura