Sallate mesdhetare me makarona
Sallate mesdhetare me makarona

Sallate mesdhetare me makarona

Kuzhint.com

Perberesit : • 200gr makarona • 15 gjethe borzilok • 15 kokrra ullinj te zinj pa berthame • 150gr mocerala • 100gr peshk ton nen vaj ulliri • 250gr domate qershize • kripe Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta). Pergatitja: Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen. Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton.

E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.


Fjalet kyqe : sallata  sallate  mesdhetare  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle hajmali
Zbulohet sekreti i vrimave në djathin zviceran
 Tave me laker te bardhe dhe mish te bluar