Sallatë me karkaleca
Sallatë me karkaleca

Sallatë me karkaleca

Kuzhint.com

Përbërësit;

400 gr karkaleca të vegjël të freskët,

lëng nga tre limona dhe levorja e limonit në tërësi,

1 spec jeshil i djegëst pa fara dhe i prerë,

1 avogado,

1/2 lakër të gjelbert të copëtuar mirë,

vaj ulliri ekstra virgjin,

majdonoz i freskët,

1 kungulleshk.

Metoda e gatimit;

Vendosi karkalecët e deti në një enë të cekët. i shtrydh 2 limona, e shpërndan paksa që lëngu i limonit ta përfshijë të tërë masën, pastaj leji të marinohen për 15-20 minuta pasi që të bëhen ngjyrë pembe që të gjitha.

Largoje lëngun dhe i fergojm ne skar vetem pak ne te dy anet.

Përzije specin e djegës me lakren jeshile te prer ne copa, avogadon te ciles duhet hekur levoren dhe te prejm ne kube si dhe kungulleshken e prer ne kube, shtoje e limonit te prerë, pastaj shtoji edhe karkalecat e detit të marinuar, një stërpikje me vaj ulliri dhe lëngun e limonit të mbetur.

Përziji butësisht të gjitha se bashku me majdanozin.

Mund t'i shtoni kripë dhe piper të zi dhe ta servoni në pjatat e juaja.


Fjalet kyqe : sallata  sallate  karkaleca  kungull  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ju kërcet zemra dhe ju përplaset për gjoks? Ilaçi 800-vjeç ju largon dh
Disa te reja mbi ushqimet e skuqura!
Ëmbëlsirë me maskarpone