Sallatë greke
Sallatë greke

Sallatë greke

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona:

600 gr Domate50 gr Ullinje te zi1 Kastravec2 Luge gjelle uthullPak sheqer150 gr Djathe i bardheNje spece i kuq4 Luge gjelle vaj ulliriNje luge qaji mustardNje tufe gjethe te gjelbra hudhreNje qep e kuqeNje luge gjelle vajKrip dhe piperGjethe sallate jeshile

Pergaditja:

Perimet i presim ne copa katrore jo edhe shume te medha.

Pastaj i hedhim ne nje ene ku se pari ia vendosim gjethet e sallates jeshile.

Per salcen perzim uthullen me kripen, piperin, mustarden dhe pak sheqer pastaj ia shtojme gjethet e hudhres te prera imet.

Pasi tia hedhim salates siper salcen e sperkasim tere salaten me vajin e ullirit dhe e perzim me kujdes.


Fjalet kyqe : embelsira  salate  greke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Brokoli me limon dhe parmesan
Toptha me Kakao dhe Hurme
KREMI ÇUDIBËRËS