Sallat me makarona (pasta)
Sallat me makarona (pasta)

Sallat me makarona (pasta)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 Pako makarona, 4 Kastraveca turshi, ½ Speci ngjyre te gjelber, ½ Speci ngjyre te kuqe, ½ Speci ngjyre te verdh, Sallam Krip dhe Majdanoz, Bizele turshi, Miser turshi, 2 Domate, 2 Feferona djeges, 5 Lug gjelle schmand, 8 Lug gjelle Majonez, Biber te zi

Pregaditja e recetës :

Se pari marrim makaronat dhe i zimdhe pasi te jen zier i largojm i kullojm dhe i lejm te ftohen.

Pastaj kastravecat, specat, sallamen, domatet dhe feferonat i prejm ne form katrore te gjitha keto i vendosim ne nje ene te madhe pastaj ia shtojm bizelen, misrin, 5 lug gjelle schmand, majonezin, majdanozin dhe i perziem te gjitha bashke.

Pastaj i qesim krip dhe biber te zi duke ia shtuar edhe makaronat.

Kjo sallat merr nje shije me te mira nese e pergaditim ne mbremje dhe e lem ne frigorifer deri te nesermen.


Fjalet kyqe : sallata  sallat  makarona  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me sherbet
Kroasan (kifle) nga tegatuajm
Torte e gatuar në tigan