Sallat e shijshme ruse
Sallat e shijshme ruse

Sallat e shijshme ruse

Kuzhint.com

Perberesit:

400 gr patate

250 gr Bishtaja

200 gr karrota

100 gr Bizele

1 Rrep e kuqe e zier

1 Kastravec turshi

2 luge gjelle uthull

1 Verdh e vezes

Gjysem luge mustard

Gjysem luge gjelle leng limoni

100 ml vaj ulliri

Krip, piper

Pergaditja:

Patatet ashtu me levore i ziejme ne uje me krip per 20-25 minuta.

Bishtajat i pastrojme, karrotat i qerojme dhe se bashku i ziejme ne uje me krip per 10-12 minuta.

Bizelet i ziejme ne uje me krip 2-3 minuta.

I largojme nga uji perimet.

Patateve ua heqim levoren.

Karrotat, bishtajat, patatet dhe rrepen e kuqe e presim ne katrore ndersa kastravecin turshi e presim imet dhe se bashku me perimet dhe uthullen i perzime te gjitha.

Te verdhen e vezes e rrahim me mikser duke ia hedhur mustarden dhe lengun e limonit si dhe vajin duke ia hedhur pak nga pak deri sa te arrihet masa si majonez.

I hedhim krip e piper dhe e perzim me perimet.

Burimi: http://www. kuechengoetter. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : sallata  sallat  ruse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë per festa
Çfarë është pluhuri matcha dhe si përdoret
Torte me krem karamel