Sallat e perzier me mishë viqi
Sallat e perzier me mishë viqi

Sallat e perzier me mishë viqi

Kuzhint.com

Përbërësit për 4 persona:

250 gr mish viqi,

3-4 speca të kuqe të pjekura,

3 domate,

1 kokë qepë,

2 thelpinj hudhër,

majdanoz,

2 lugë uthullë,

vaj, kripë dhe piper i zi.

Përgatitja:

Mishin e presim në kube dhe e ziejmë në tenxhere me ujë.

Qepën e presim në copë më të mëdha, domatet dhe specat i presim në kube i grijmë thelpinjtë e hudhrës dhe majdanozin dhe të gjitha i hedhim në një enë të thellë.

Hedhim vaj, uthull, kripë dhe grijmë piper të zi.

Copët e mishit të zier i shpëlajmë me ujë të ftohtë, i kullojmë dhe i shtojmë në enën me sallatë.

Pjatën për servirje e zbukurojmë me dy gjethe sallate jeshile e vëmë në të sallatën e Segedinit.

Qepët e njoma i presim përgjysmë dhe i vëmë sipër gjetheve të sallatës jeshile. recetagatimishqip


Fjalet kyqe : sallata  sallat  perzier  mish  viqi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Misrat si perbers dhe veqorit e tyre  sheruese
Berlina
Llazanje te coptuara me pershut