Sallamë me zhele
Sallamë me zhele

Sallamë me zhele

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 300 gr biskota te bluara
  • 200 gr margarin
  • 150 gr zhele bombone
  • 100 gr sheqer pluhur
  • 100 ml leng limoni
  • 100 gr cokollate per lyrje

Udhezimet:

Ne filim perzihen ne nje ene margarina me sheqerin pluhur.

Pastaj shtohen biskotat e bluhura dhe lengu i limonit dhe perzihen me dore derisa masa te bashkohet mire.

pastaj shtohen edhe zhele bombonet eprera ne copa sipas deshires dhe perzihet mire.

Pasi ti kem perzier te gjithe perbersir marrim folin e psalmasit dhe ne te bejme masen ne forme cilindri te zgjatur dhe mbeshtjellim mire me folien duke i dhene formen e nje roleje te rrumbullaket dhe te zgjatur.

Masa e pergaditur ne kete menyre lihet ne frigorifer per disa ore dhe me pas lyhet nga jasht me cokollate te shkrire ne avulle te ciles i kemi shtuar dhe pak vaj gjat shkrirjes.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  sallame  zhele  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shpejt pa vezë nga Arlinda Hajdari Shahini
SALLAT ME TUNA DHE TRANGUJ TURSHI
15 Efektet pozitive te perdorimit te uthulles