SALCA PER TE SHIJUAR SALLATAT!
SALCA PER TE SHIJUAR SALLATAT!

SALCA PER TE SHIJUAR SALLATAT!

Kuzhint.com

Nje nga sekretet per t'i konsumuar sallatat jeshile me kenaqesi eshte edhe salca e duhur.

Baza e ketyre salcave eshte vaji i ullirt dhe lengu i limonit ose uthulla.

Por ato mund te pasurohen me nje sere ingredientesh.

Po ju sugjerojme nje nga kombinimet e thjeshta dhe te shijshme.

Per te perftuar 1/2 filxhani salce ju duhen: 2 luge te medha uthull vere te bardhe, kripe deti, 1 thelpi hudher te shtypur, 1 luge te madhe mustarde, 6 luge te medha vaj ulliri ekstra te virgjer, pak piper te bluar.

Pergatitja:Ne nje ene perzieni uthullen kripen dhe hudhren.

Pas 15 minutash ose me shume, largoni hudhren.

I shtojm mustarden dhe ne fund ia shtojm vajin e ullirit duke e perzier deri sa te marri trajte me viskoze.

I hidhim piperin dhe kripen sipas deshires dhe tani salca është gati.

Mund ta ruajm ne frigorifer disa dite ne nje ene te mbyllur prej qelqi!


Fjalet kyqe : salca  shijuar  sallatat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pjatë e disenjuar për konsumim më të vogël të ushqimit
Hallve me miell misri ose bollgure
Torte me biskota ngjyre kafe