Salate verore me patate
Salate verore me patate

Salate verore me patate

Kuzhint.com

Per pergaditjen ju duhen keta perberes: 500 gr Patate 400 gr Karrota 600 gr Kungullesha 4 Luge gjelle uthull 1 Luge qaji mustard Nje thelb hudhre Krip, piper 6 Luge gjelle vaj 4 Fleta majdanozi te fresket Pergaditja: 1.

Patatet i pastrojme dhe ashtu me levore i vendosim ne tenxhere te mbushur me uje te zihen per 20 minuta.

Mbas 20 minutave i largojme nga zjarri, ia derdhim ujin dhe i shpelajme me uje te ftohet.

Ia heqim levoren patateve dhe i lem te ftohen.

Pasi te jene ftohur patatet mire i presim ne feta. 2.

Karrotave ia largojme levoren, i pastrojme dhe i presim ne fije te holla. 3.

Kungulleshen e pastrojme dhe e presim ne feta. 4.

Bashkojme ne nje ene patatet, karrotat dhe kungulleshen. 5.

Per salcen hedhim ne nje ene uthullen, mustarden, hudhren e bluar imet, kripen, vajin, piperin dhe i perziejme mire.

Salcen e pergaditur e hedhim siper perimeve qe kemi pergaditur me heret.

I perzijme me kujdes dhe i lem per 10-15min te qendrojne pastaj i servojme ne pjate duke e dekoruar siper me fleta majdanozi te fresket. E pergaditur nga : www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : sallata  salate  verore  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca të mbështjellë me proshutë
Akullore me arom vanilje
Sheqerpare gatuar nga Lejla Mustafi