Salate me kastraveca
Salate me kastraveca

Salate me kastraveca

Kuzhint.com

Perberesit:

Nje spec i vogel me ngjyre te gjelber i prere ne katrore te imet

2 Thelpi hudhre te prera imet

3 Luge gjelle leng limoni i fresket

1/4 Luge qaji piper i kuq fara

Gjysem luge qaji krip

Piper te zi sipas deshires

3 Luge gjelle vaj ulliri

2 Kastraveca te prera ne disqe shume te holla

4 Luge gjelle koriander te bluar sipas deshires

Pergaditja:

Specin e prere dhe hudhren e hedhim ne nje ene me madhesi te mesme.

Ne nje ene te vogel perzim lengun e limonit me piperin e kuq fara, kripen dhe piperin pastaj ia shtojme 3 luge gjelle vaj ulliri.

Siqe e cekem tek perberesit kastravecat duhet te jene te prera ne disqe shume te holla dhe i hedhim tek ena qe kemi hedhur specin dhe hudhren.

Ia shtojme edhe korianden.

Krejt ne fund ia hedhim salcen me lengun e limonit e perzim salate me kujdes dhe e vendosim ne frigorifer per disa ore te marinohet ose e servojme menjehere.


Fjalet kyqe : sallata  salate  kastraveca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Spargel me salce mishë lope
Torte me çokolladë
Biskota te ngritura