Salate dietike me thjerreza te kuqe
Salate dietike me thjerreza te kuqe

Salate dietike me thjerreza te kuqe

Kuzhint.com

Perberesit per 4 porcione:

160 gr Thjerreza te kuqeKrip120 gr Qepe te reja ose presh4 Dardha12 Dege thymian4-8 Luge gjelle uthulle te bardhe balsamico Piper te zi4 Luge qaji vaj160 gr Salate romana (te pastruar)200 gr Djathe me pak yndyre2 Luge qaji mjalte

Pergaditja:

Thjerrezat i ziejme ne uje te nxeht te kriposur 5-8 minuta pastaj i kullojme ne kullojse dhe i shpelajme me uje te ftohet. Qepete e reja i pastrojme dhe i presim ne rrathe. Dardhat i pastrojme me uje i presim njehere ne 4 pjese, ia largojme shtresen aty tek berthama komplet dhe i presim ne feta te holla. Per salcen marrim nje ene te thelle dhe aty hedhim vajin, pak krip, mjalten, piperin e zi, uthullen dhe fletet e thymianit.

E perziejme mire pastaj ia shtojme thjerrezat, qepet, dardhat e prera dhe salaten romana te prere ne copa sipas deshires qe keni.

Perziejme salaten mire qe te bashkohet me salcen dhe e lem 30 minuta te marinohet.

Pasi ta servojme ne pjate ia shtojme disa copa djathe te prera ne katrore dhe e dekorojme me nje dege thymian te fresket.

Thjerrezat e kuqe duke keshtu:

Kjo ne foto eshte salate romana:

Kjo ereza qe shihni ne foto eshte Thymian-i:

Kjo ne foto qe shihni eshte uthull Balsamico:

Salate e bere nga Tegatuajm.


Fjalet kyqe : sallata  salate  dietike  thjerreza  kuqe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llazanje te coptuara me pershut
-Torte kremoze me rende -
Ushqimet që e luftojnë aneminë