Rucola salate dhe pasta alla arrabbiata me mishë pule
Rucola salate dhe pasta alla arrabbiata me mishë pule

Rucola salate dhe pasta alla arrabbiata me mishë pule

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

360 gr Mishe i bardhe pule, Nje spec te kuqe djeges, Nje thelb hudhre, 3 Luge gjelle vaj dhe krip, 400gr Domate te fresketa te prera ne katrore, Piper i zi dhe pak sheqer, 200 gr Pasta (makarona), 50 gr Parmezan

Pregaditja e recetës :

Perberesit dhe pergatitja per 2 Porcione:

Mishin e bardhe te pules e presim ne copa katrore 2cm, specin e kuqe dhe hudhren e presim imet.

Pastat i ziejme sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Vendosim tiganin mbi zjarr duke ia hedhur 3 luge gjelle vaj.

Pasi te jete nxehur vaji, shtojme mishin e kriposur dhe e lem te skuqet ne te gjitha anet pastaj e largojme nga tigani.

Po ne te njejtin tigan hedhim specin dhe hudhren.

I fergojme nje minuta pastaj isha shtojme domatet, kripen, piperin e zi dhe sheqerin.

Mbyllim tiganin me kapak dhe e lem 5 minuta qe te zihet.

Pastaj ia shtojme mishin dhe e lem edhe 2 minuta te tjera mbi zjarre.

Krejt ne fund ia shtojme edhe makaronat.

Te servohet ne pjate duke i hedhur siper parmezan.

Rukola salate : per kete salat ju duhet nje domate e prere ne katrore, djathe feta te prere ne katrore.

Te gjithe perberesit e lartshenuar i servojme ne pjate nje nga nje dhe ne fund i hedhim creme Baslamico.

Sipas deshires mund ti hedheni salates krip, piper te zi dhe vaj ulliri.


Fjalet kyqe : sallata  rucola  salate  pasta  alla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Konsumoni dhe dobësohuni me molla
Torte me krem dhe kompot te mollave
Bukë me hudhër dhe djath