Rolle me mishë viqi të mbushur me omletë
Rolle me mishë viqi të mbushur me omletë

Rolle me mishë viqi të mbushur me omletë

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 kg mish viqi te prera ne feta te holla,

krip, piper dhe vaj.

Per dekorim;

salc domatesh dhe disa bishtaja te ziera.

Për mbushje :

- Një thelb hudhre të kuqe,

- Pak hudhër të bardhë,

- 1 domate të freskëta,

- 4 lugë vaj ulliri,

- borzilok të freskët.

Pergatitja e mishit :

Nëse copat e mishit janë më të trasha, rrihini mirë ato me cekan kuzhine që të shtypen mirë dhe të mund t’I rrotulloni më lehtë.

Le të jenë e shumta 5 mm të trasha.

Secilën copë lyejeni me vaj ulliri, pasta shtoni, hudhrat, kripën dhe biberin e zi.

Mos e teproni me kripë, pasi edheomleta është e kryposur. i marinojm per 10 minuta derisa te pregaditim omleten

Pregaditja e omletes;

Në një tigan të madh vini të ngrohet ca vaj ulliri, shtoni hudhrat e kuqe dhe të bardha dhe fërgojini 2-3 minuta, pastaj shtojini edhe veze të cilat paraprakisht I keni rrahur shtoni edhe kripë në fund shtojani edhe bosilokun e grir dhe lëreni të ziejë 5 minuta.

Pregaditja e roles;

Ne nje foli najlloni renditim mishi e marinuar dhe siper ia qesim omletin e pregaditur dhe e rrotullojm mirë mishin duke e bere nje rolle e lidheni me penj kuzhine ose mbyllini mirë me ndihmën e rrëmonjseve.

Rolaten e përgatitura fërgojini pak në tigan ku më parë keni vënë disa lugë vaj ulliri, mbajini vetëm pak sa të marrin ngjyrë dhe pastaj futini në furre te nxeht ne 200 grad derisa te merr nje ngjyre te arte.

Servimin e bejm me salc domatedh dhe bishtanja te ziera me par.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  role  mish  viqi  mbushur  omlet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë shtresore
Supë peshku me perime
Torte e kohes  së vjetër