Rolle me gjeme vishnje
Rolle me gjeme vishnje

Rolle me gjeme vishnje

Kuzhint.com

Përbërësit per peten verdhe:

=5 luge sheqer,

=1 pako sheqer vanille,

=5 luge miellë,

=1 pako pecive,

=2 lugë nisheste,

Perberesit per peten ne kakao:

=5 luge sheqer,

=1 pako sheqer vanille,

=5 luge miellë,

=1 pako pecive,

=2 Luge gjelle kakao,

Per bazen e petave ;

=200 ml ajk te embel qe e rrahimme mixer dhee fusim ne ftohje.

Per dekorim;

=3 shllaga te vaniljesdhe 150 ml qumeshtm i rrahim me mixer dhe i fusim ne ftohje,

=400 gr gjeme vishnje per lyrje te petave.

Pergaditja e petes me kakao;

Rrahim vezët me sheqer derisa te trashet mire masa pastaj ia shtojm perbersit tjer duke e perzier ngadal me tel kuzhine e qesin ne tepsi te rrumbullaket me leter kuxhine te shtruar dhe e pjekin ne temperatur 180 gr Kur te pjeket dhe ftohet e ndajm ne dy pjes pandispanjen

Përgatitja e petes se verdhe:

Rrahim vezët me sheqer derisa te trashet mire masa pastaj i shtojmë të gjith përbërësit e tjerë si ;, 1 pako sheqer vanille, 5 luge miell,,, 2 lugë nisheste, 1 peciv, duke e perzier ngadal me tel kuzhine dhe e qesim ne tepsi katrore te shtruar me leter kuzhine dhe e pjekim në temperaturë 180*C rreth 15 minuta.

Pasi te pjeket e rrotullojm ne nje leck kuzhine te lagur ia jekim letren dhe e lejme që të ftohet.

Pastaj e prejm per se gjati ne pjes te barabarta ku qdo pjes e lyejm me gjem vishnje dhe bejme mbeshtjelljen per te ia dhen formen si ne foto, por se pari dunet ta vendosni njeren pet me kakao qe e lyejm me krem siper dhe pastaj beni rrotullimet me petat e lyera me gjeme qe nga mesi.

Mbasi te kryni krejt me petat e lyera me gjem marrim edhe nje pjes te kremitdhe e lyejm mbi rrollen dhe mbi krem prap ia vendosni peten tjeter me kakao.

E dekorojmë me shllage te pregaaitur me pare si dhe me gjeme vishnje dhe e lene qe te ftohet.

Ju befte mire! shiko foton per ecurin e gatimit


Fjalet kyqe : embelsira  rolle  gjeme  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me kungullë dhe speca të gjelbërt
Reçel me mjedër
Toptha të shijshm me karrota